نگرانی پنتاگون از قدرت نظامی بازدارنده ایران (خبر ویژه)

نگرانی پنتاگون از قدرت نظامی بازدارنده ایران (خبر ویژه)

یک مستخدم ارگان رسمی سازمان سیا مدعی شد توان دفاعی ایران عقب مانده و ضعیف است.
«رضا-ت» که معمولا برای رادیو فردا و بی بی سی دیکته نویسی می کند، در رادیو فردا ادعا کرد: دکترین دفاعی ایران فاقد قدرت بازدارنده و ظرفیت دفاع پیشگیرانه است. قدرت دفاعی ایران در مقابل همسایگان و خطرهای بالقوه خارجی، نابرابر است. شیوه دفاعی ایران فاقد کارایی و ظرفیت بازدارنده است. قابلیت دفاعی ایران دچار افزایش نامناسب حجمی بدون برخورداری از تحرک و آموزش و ابزار مدرن جنگی است.
در حالی که مقامات آمریکایی همواره تلاش کرده اند کشورهای همسایه ایران را از بودجه نظامی ایران بترسانند، این مهره ضدانقلاب نوشت: «اعتبارات دفاعی 2درصد کل تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد و از این جهت ایران در ردیف 80 دنیا قرار دارد در حالی که ترکیه در ردیف 17 قرار دارد. عربستان در ردیف چهار کشور اول دنیا قرار دارد و تقریباً تمام کشورهای منطقه خلیج فارس به لحاظ هزینه های نظامی در ردیف 56 کشور اول دنیا قرار دارند. از لحاظ سرانه هزینه های دفاعی، اسرائیل مقام اول را دارد.»
با وجود تلاش این مهره سازمان سیا برای ضعیف و عقب مانده نشان دادن توان نظامی و دفاعی ایران، شبکه خبری «بلومبرگ» نگرانی های پنتاگون از قدرت نظامی ایران را بازتاب داد. براساس گزارش بلومبرگ «وزارت دفاع آمریکا در آخرین ارزیابی خود از توان نظامی ایران و چین، قدرت بالای موشکی دو کشور و نیز ناوگان قایق های تندروی ایرانی را از عمده نگرانی های ارتش آمریکا اعلام نمود.
در این ارزیابی درباره توان نظامی ایران آمده است: ایران دارای مجموعه ای از قایق های تندرو در خلیج فارس می باشد که مقام های آمریکایی در گذشته نیز به آن اعتراف نموده اند. ناوگان قایق های تندروی ایران تهدیدی علیه عملیات ناوهای آمریکایی در منطقه می باشد. باید به این تهدیدها زیردریایی های ایرانی را که به آرامی حرکت می نمایند و نیز موشک های پیشرفته هدایت شونده که می توانند هر هدف شناوری را مورد حمله قرار دهند، اشاره داشت. دیگر چالش آمریکا در منطقه خلیج فارس بهره گیری ایران از هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های حمل شونده توسط نفر می باشد. همچنین قدرت نظامی حزب الله لبنان را نیز باید بدین مجموعه اضافه کرد. در کنار این ها توان موشکی زمین به هوای ایران است.
روزنامه انگلیسی گاردین هم در گزارشی با اشاره به استقرار سیستم پدافند موشکی از سوی آمریکا در منطقه نوشت: نیروهای نظامی ایران به ویژه سپاه پاسداران، طرفدار پاسخ تهاجمی به آمریکا در آن سوی مرزهای ایران در صورت هر نوع حمله ای هستند. این به معنای این است که آنها می توانند نیروهای آمریکایی را در عراق و افغانستان مورد هدف قرار دهند. خط مشی ایران این است که اگر کشوری در حاشیه خلیج فارس با دشمنان ایران همکاری کرد، ما هم می توانیم حمله کنیم. استراتژی ایران این است که در خارج از مرزها از خود دفاع کند. با این وضعیت حضور آمریکا در خلیج فارس و خاورمیانه، خود یک تهدید برای آمریکاست چون آنها اهداف بالقوه برای ایران هستند. این یک مسئله پیچیده است.

منبع:روزنامه کیهان

/ 4 نظر / 24 بازدید
منتظر منجی

سلام قولا من رب الرحیم عرض تسلیت اربعین حسینی

بهنام

سلام پیشاپیش پیروزی انقلاب مبارک. دوتا پست گذاشتم خوشحال می شم نظرتون رو بدونم. تشریف بیاوریدونظر بدهید. به عنوان هم دقت کنید

بهنام

با تعدادی از دوستان قرار گذاشته‌ایم از حالا تا پایان روز بیست و دوم بهمن، بعد از راهپیمایی، عنوان وبلاگ‌هایمان را بگذاریم: “الله اکبر خامنه‌ای رهبر“

ما بیشماریم! راه پیمایی 22 بهمن در کوچه خیابان های اینترنت منتظر حضورتان هستیم. www.bishomar.ir